win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σχετικά με την εφαρμογή του μειωμένου συντελεστή 0,60:

    Εγκύκλιος 8/90, κεφάλαιο 1ο §Α.Ι.4:
    Εφαρμόζεται και στις περιπτώσεις που υπάρχει σύσταση οριζόντιας (κάθετης) ιδιοκτησίας σύμφωνα με το Ν.Δ.1024/71, για καθέναν απ' τους συνιδιοκτήτες όταν στο ίδιο οικόπεδο κατασκευάζονται με ανεξάρτητη λειτουργία κτήρια μονοκατοικιών ή διπλοκατοικιών.

    Εγκύκλιος 11/90, §1:
    Στα 120τμ δεν προσμετράται η επιφάνεια των κλιμακοστασίων.

    Εγκύκλιος 64/90, §1.α:
    Εφαρμόζεται και για προσθήκη μιας ή δυο κατοικιών σε υπάρχουσα κατοικία μικρότερης των 120τμ που η οικοδομική της άδεια είχε εκδοθεί πριν την 06.12.1989.

    Εγκύκλιος 7/97, §β:
    Μπορεί να εφαρμοστεί ακόμα και όταν στο ίδιο οικόπεδο υπάρχει ή κατασκευάζεται από τον ίδιο ιδιοκτήτη με ανεξάρτητη λειτουργία κτήριο αποκλειστικά αγροτικής αποθήκης.

    Τα παραπάνω τα αναφέρω για να έχουμε μια εικόνα του τι γράφουν σχετικά με το θέμα οι διάφορες εγκύκλιοι.

    Απαντώντας τώρα στα ερωτήματά σου:
    1) Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να δηλώσεις την κατοικία εμβαδού <120τμ ως μειωμένου συντελεστή 0,60.

    2) Το εσωτερικό κλιμακοστάσιο μιας μεζονέτας δεν αφαιρείται παρά μόνο από τη δόμηση κατά ΝΟΚ κι αυτό μέχρι τα 12τμ. Για τον υπολογισμό των αμοιβών προσμετράται, όπως και για τον υπολογισμό του εμβαδού της κατοικίας για τον έλεγχο των 120τμ, για το εμβαδό της κατοικίας που θα αναγραφεί στο Ε9, στα δημοτικά τέλη και φόρους κ.λπ..

    3) Δες την παραπάνω απάντηση (2).

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος tasos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.01.2010
    Αναρτ.
    47
    Εύσημα

    έδωσε
    28
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    88
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Χάρη σε ευχαρισώ πολύ για τον χρόνο σου.

    Επικοινώνησα με την insoft και όσο αφορά το 1 μου απάντησαν ότι για να μπεί στον μειωμένο συντελεστή θα πρέπει οι χρήσεις να είναι μόνο κατοικία.Εχοντας αποθήκη στην πυλωτή δεν μπαίνει και μου είπαν ότι βάσει νομοθεσίας αμοιβών δεν υπάρχει κατηγορία αποθήκη σε πυλωτή για περίπτωση μειωμένου συντελεστή προκειμένου να βγεί ο συμβατικός.Βάσει ΝΟΚ άρθρο 11 παρ.6 θα μπορούσα να βάλω την αποθήκη στον χώρο εισόδου κλιμακοστασίου, θα έχω όμως πάλι πρόβλημα με το λεβητοστάσιο στην πυλωτή που μου δημιουργεί το ίδιο θέμα με την αποθήκη.Θα μπορούσα να τα βάλω στο υπόγειο αλλα ο ιδιοκτήτης δεν θέλει υπόγειο.Οπότε κολλάμε εδώ, εκτός αν μου ξεφευγει κάτι.

    Aν υποθέσουμε οτι δεν υπαρχει πρόβμημα με το λεβητοστάσιο όσο αφορα την χρήση που ειναι διαφορετική της κατοικίας και οτι τα τμ του ειναι 10, τοτε θα εχω 120+10=130>120.Μήπως πρέπει η συνολική δόμηση του κτιρίο να είναι <120τ.μ για να εχω μειωμένο συντελεστή??

    θα ήθελα να δούμε λίγο το κλιμακοστάσιο που μπαίνει σε κάποιες περιπτώσεις και με μπερδεύει.

    1) Για τις αμοιβές και τον υπολογισμό του Σ.Π τα τ.μ του κλιμακοστασίου θα τα λάβω υπόψη μου σε όλες τις στάθμες: χώρος εισόδου πυλωτής,Α όροφος, Β όροφος, Απόληξη και θα τα αθροίσω μαζί με τα τ.μ της κατοικίας του Α και Β ορόφου μιας και είναι μεζονέτα και δεν λογίζεται ως κοινοχρηστος χώρος.Σωστα?
    Χωρος εισόδου κλιμακοστασίου=30 τ.μ, Α=60 τ.μ(μαζί με κλίμακα), Β=60 τ.μ(μαζί με κλίμακα), Απόληξη κλιμακοστασίου =15τ.μ. Αρα 165τ.μ με Σ.Ε 0.60

    2) ΣΕ κάποια άλλη περίπτωση όπου το κλιμακοστάσιο θα ήταν κοινόχρηστος χώρος(2 αυτοτελείς ιδιοκτησίες),για να δώ αν είμαι μέσα στα 120 θα έπαιρνα υπόψη μου τα τμ της δόμησης για κάθε όροφο απο το διαγραμμα κάλυψης, αυτα που μετράνε δηλαδή στήν δόμηση ή σε κάθε οροφο θα αφαιρούσα τα τμ της κλίμακας? Προκύπτουν διαφορετικά εμβαδά.

    Α και Β μαζι με κλίμακα =130τ.μ, Εμβαδόν κλίμακας= 10τ.μ
    Α και Β όροφος= 130-10= 120τ.μ

    Χάρη συγνώμη για το μακρυσκελές θέμα και ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη tasos : 11.03.2015 στις 00:33

Παρόμοια θέματα

  1. Συντελεστές χώρων μειωμένου συντελεστή
    Από το μέλος michaniki στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2014, 21:39
  2. N.4178/13: Σιλό - Βοηθητικοί χώροι (μειωμένου συντελεστή)
    Από το μέλος pompey στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.12.2013, 14:28
  3. N.4014/11: Υπόλοιπο συντελεστή και έκδοση ΟΑ
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.11.2011, 08:45
  4. Κατάργηση συντελεστή δόμησης
    Από το μέλος dimkourt στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.11.2009, 14:27

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •